Krátkozrakost.info

Vše o problémech s viděním

Léčba krátkozrakosti

Krátkozrakost je jedna z refrakčních vad oka, kdy se okem procházející paprsky nestřetávají na sítnici, ale před ní a vznikající obraz je tak neostrý. Krátkozrakost se nedá léčit, neexistují léky, které by toto onemocnění zlepšily. Její léčba spočívá ve volbě vhodné korekce této vady.

Vyšetření oka

K tomu potřebuje lékař zjistit zrakovou ostrost (vizus). Ta vychází z určení minimálního úhlu rozlišení, tj. úhlu, při kterém je oko schopné vnímat dva oddělené body jako dva. K určení zrakové ostrosti slouží dva typy vyšetření.

Subjektivní vyšetření

Jedním z nich je subjektivní vyšetření. Subjektivní proto, že vyžaduje spolupráci pacienta. Jedná se o jistě všem známou zkoušku zraku při preventivních prohlídkách u lékaře. Z tabule zvané optotyp se ze vzdálenosti 6 metrů čtou písmenka (číslice, obrázky), která jsou řádek od řádku menší.

Objektivní vyšetření

Objektivní vyšetření se provádí přístrojem refraktometrem, který promítá obraz na sítnici a automaticky analyzuje počet dioptrií nutný ke korekci vady.

Léčba a korekce krátkozrakosti

Krátkozrakost se koriguje rozptylkami (konkávními, minusovými čočkami). Ty upraví, rozptýlí úhel dopadajících paprsků tak, aby se obraz zobrazoval na sítnici, nikoli před ní. Rozptylky mohou být ve formě brýlí anebo čoček.

V dnešní době je k dostání na trhu nepřeberné množství typů a barev brýlových obrouček. Brýlové čočky mohou obsahovat UV filtr nebo skla reagující ztmavnutím na množství světla a slouží tedy také jako sluneční brýle. Skla do brýlí pro krátkozrakost jsou silnější na okraji než ve středu. Čím je krátkozrakost vyšší, tím je větší rozdíl v tloušťce skel.

Různé typy brýlových skel

U vysokých dioptrií je možné pořídit si tzv. vysokoindexová skla, skla s vyšším indexem lomu, která sníží tloušťku čočky až o 60 %. Čím je index lomu vyšší, tím je čočka tenčí. Tenká skla působí nejen estetičtěji, oči nejsou zmenšené, ale váha brýlí nemá vliv na nosní přepážku a tíhou nesklouzávají z nosu při sebemenším pohybu.

Vysokoindexové čočky se vyrábí jako minerální (skleněné) nebo plastové. Vytenčená skla jsou náchylnější na mechanické poškození, plastové čočky jsou mnohem lehčí než skleněné, jsou téměř nerozbitné, jsou však mnohem dražší.

Vysokoindexová čočka je téměř vždy opatřena antireflexní vrstvou, která minimalizuje přebytečné odlesky a chrání tak oči před zbytečným namáháním a únavou. Plastové čočky mnohdy obsahují hydrofobní vrstvu, která odpuzuje nečistoty.

Kontaktní čočky

Téměř ve všech dioptriích jsou dnes k dostání také kontaktní čočky. Jakýmsi nadstandardem jsou barevné čočky, které dokáží zvýraznit nebo úplně překrýt původní barvu očí.

Léčba operací oka

Krátkozrakost lze korigovat také operací oka, laserově nebo chirurgicky. Laserová korekce spočívá v odstranění několika tisícin milimetru tlusté vrstvičky rohovky, čímž se upraví její povrch tak, aby působila jako rozptylka.

Chirurgická korekce se využívá převážně u těžších vad nebo při poškození čočky. Principem operace je náhrada čočky nebo vložení čočky přídatné, která upraví lom paprsků.

Způsob korekce krátkozrakosti závisí na stavu pacienta, na jeho případných dalších očních či jiných onemocněních, také na finančních možnostech postiženého.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.