Krátkozrakost.info

Vše o problémech s viděním

Projevy krátkozrakosti

K prvním příznakům myopie patří mhouření očí při ostření předmětů v dálce. Odtud také pochází označení této nemoci (v řečtině myopie znamená „zavřené oči“).

Člověk trpící myopií totiž blízké objekty vidí dobře, předměty vzdálené však musí zaostřit, vidí je neostře, zamlženě. Čím silnější myopii má, tím je vzdálenost, na kterou vidí ostře, kratší.

Známky krátkozrakosti u dětí

Ke známkám, které poukazují na možnou krátkozrakost u dětí, může patřit to, že píší s nosem nalepeným na sešitě. Mnohdy nevidí na tabuli, jsou roztěkané a nesoustředěné.

Myopie s sebou může přinášet stres, zvýšené finanční náklady (na brýle, čočky) nebo nemožnost uplatnit se v celé škále povolání, což se týká především jedinců trpících těžkou myopií.

Noční krátkozrakost

Fyziologickým, normálním jevem je tzv. noční krátkozrakost. V klidovém stavu je oko nastaveno na bod mezi blízkou a dálkou, tj. 1 – 2 metry. Toto klidové přizpůsobení, akomodace nastává tehdy, je-li zorné pole bez jakéhokoli podnětu, tedy v noci nebo v prázdném prostoru.

Na menší množství světla reaguje oko rozšířením zornic a mírným posunutím ohniska před místo nejostřejšího vidění, vzniká tedy noční myopie. Snižuje schopnost lidí při výkonu některých povolání (noční hlídač, řidič, apod.) a podílí se také na bezpečnosti silničního provozu za tmy.

Stránky jsou pouze informačního charakteru. Neslouží jako návod k léčení, své zdravotní problémy konzultujte se svým lékařem.